Бивши ръководители на Шин Бет и Мосад се опитали да измамят България – доклад
Израелски бизнесмени са се опитали да уредят оръжейна сделка между Конго и България и да изземат плащанията.
Бившият шеф на Шин Бет и министър Яков Пери, бившият ръководител на Мосад Дани Ятом и магнатът Гад Зееви се опитват да измамят българското правителство, като уреждат скъпа оръжейна сделка между Конго и България и след това конфискуват средствата, според израелския финансов вестник Globes.
Случаят започва през 1979 г., когато Зееви придобива акции в националната авиокомпания на България. Сделката не протича по план и двете страни започват съдебни битки за това кой е виновен. През 2006 г. международен арбитраж отсъжда в полза на Зееви, като осъжда България да му плати над 10 млн. долара. България отказва да изпълни решението.
През 2007 г. Окръжният съд на Йерусалим налага запор върху българските активи, за да получи средствата, дължими на Зееви, според Globes. Поради политическата деликатност на въпроса се намесва главният прокурор, който иска запорът да бъде вдигнат.
В крайна сметка Върховният съд отсъжда частично в полза на главния прокурор, като премахва запорите върху автомобилите и банковите сметки на българското посолство.
След това Зееви решава да се обърне към CGI Group, на която Пери е президент. Навех е бизнес партньор на Пери.
Тримата разработват план, според който Република Конго ще поръча на българското правителство оръжия на стойност 60 милиона долара, а средствата ще бъдат прехвърлени през Израел, за да може Зееви да ги вземе.
През февруари 2019 г. Зееви и CGI подписват меморандум за разбирателство, в който CGI заявява, че ще осъществи покупката на военно оборудване между конгоанското и българското правителство.
В меморандума за разбирателство се посочва, че довереникът по сделката ще бъде лице, наречено „Д“. В документа не се уточнява кой е този „Д“, но конгоанците е трябвало да платят постъпленията от покупката по депозитна сметка, водена от него.
Зееви и CGI планирали да подадат искане за запор на средствата, след като те постъпят в сметката, принадлежаща на „Д“, като CHI получи 15% от нетната сума, получена от холдинга на Зееви, както и стотици хиляди шекели под формата на авансови такси.
След подписването на меморандума за разбирателство Зееви казал на Навех, че „Д“, споменат в документа, е бившият шеф на Мосад Ятом, според Globes.
В крайна сметка конгоанците не изпълняват поръчката за военното оборудване и сделката се проваля. Този неуспех обаче поставя началото на спор между Зееви и CGI, като Зееви иска в замяна на това да получи авансовите си плащания, а CGI твърди, че Ятом е отговорен за провала на сделката и иска от Зееви 15 млн. шекела.
И двете страни заплашват, че ще заведат дело в съда, но заплахите така и не са осъществени. В отговор на въпроси относно делото Ятом заяви пред Globes, че „не искам да се свързвам с въпроса, ще кажа само, че от него не излезе нищо“.
Зееви заяви пред финансовия вестник: „Нищо. Няма да получите никакъв коментар.“
Това не е първото участие на Зееви в спорни случаи
Зееви не за първи път се оказва в центъра на правни интриги.
През 2001 г. Зееви е арестуван за предполагаемо използване на фалшиви корпоративни документи, за да скрие участието си в покупката на 19,6% от Bezeq от Cable and Wireless през 1999 г. за 632 000 долара.
През октомври 2015 г. Зееви е оправдан по делото.
През 2007 г. Зееви е обвинен и в заговор за одобряване на решение за отпускането му на месечна заплата от 10 000 долара, без да получи изискваната от закона подкрепа от заинтересованите страни. През 2011 г. Зееви е оправдан по това дело.

Редактор