България с летището в Граф игнатиево става огромен проблем за Русия. Ето какво казаха високопоставените гости от САЩ.
„Изключително се вълнувам най-после да съм тук, в България. Заедно с американски и български колеги обсъждаме важните за нашите държави бъдещи проекти в областта на двустранното сътрудничество,
изграждането на допълнителни способности и задълбочаването на взаимодействието в областта на сигурността, както и оперативната съвместимост не само между България и САЩ като партньори, но и за всички държави-членки на НАТО.Всички гледаме напред в една по-задълбочена партньорска програма за България, за САЩ,
за всички държави в този регион, в който България има роля за подобряване на стабилността. Гледаме напред за изграждане на още по-стабилно сътрудничество в областта на сигурността.
Не на последно място, за мен е удоволствие да виждам практическото изпълнение на изграждането на инфраструктурата и бъдещите планове за самолетите Ф-16“, каза Кларк Купър. От българска страна Атанас Запрянов каза, че в брифинга на заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и неговите колеги от авиобазата беше показано, че ние подготвяме авиобаза Граф Игнатиево,
за да може да приеме 16 самолета Ф-16. „А като имаме предвид инвестициите на НАТО в областта на сигурността и отбраната в авиобазата, ние ще можем да приемем и съюзни военновъздушни сили на това летище.
Правителството ще инвестира 300 млн. лв за модернизиране на авиобазата. Финансовите средства са повече, отколкото са необходими само за придобиването и експлоатацията на Ф-16. Ние искаме да създадем модерна военновъздушна база, каквито са авиобазите на държавите-членки на НАТО.
Инвестицията в инфраструктурата ще подобри както условията за носене на бойно дежурство, за изпълнение на задачите в 3-а авиобаза, така и битовите условия, комуникациите, инфраструктурата от гледна точка на комуникационно-информационното осигуряване, навигацията. Много са въпросите, които ще бъдат решени с тази инвестиция.
Задачите, които изпълняваме съвместно с нашите американски колеги по усилена охрана на въздушното пространство, са принос към Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана и допринася за сигурността на държавите от Източния фланг на съюза.
Разбира се, ние можем да изпълняваме самостоятелно тази мисия, но когато носим съвместен Аir Policing, това повишава нашите способности“, уточни още Запрянов.
С това високопоставено посещение в авиобазата и подписването на 10 годишната пътна карта България вече се превръща в един от най – големите проблеми на Русия, като черноморска държава срещу Крим.
Авиобазата Граф игнатиево ще бъде балканския Ингерлик, където ще могат да кацат всякакви военновъздушни сили от алианса при нужда. Високопоставените гости наблюдаваха и демонстрациите
и пилотските умения.
Редактор