„И преди избора на новия кабинет бяхте свидетели на определено „изтичане“ на информация за опитите на Русия да постигне влияние в ключовите политически сфери и в областта на сигурността. Загрижени сме от този факт. Вярваме, че членството на Македония в НАТО може да сложи край на тези опити“, каза Шекеринска в интервю за агенция „Блумбърг“, цитира БГНЕС.
От месец юни и първите промени от 10 години в държавния връх на Македония страната се опитва да съживи усилията за членство в ЕС и НАТО, пише „Блумбърг“. Шекеринска съобщава, че правителството на Зоран Заев настоява да подобри отношенията с Гърция, която заради спора с името блокира присъединяването на Македония в НАТО, и иска да извърши вътрешни реформи в рамките на 9 месеца за по-бързо членство в Северноатлантическия пакт.
Македония трябва да положи усилия за спазването на върховенството на закона и независимостта на съдебната власт, които сега се посочват като проблем за присъединяването на страната към алианса, каза Шекеринска. „Ще направим всичко за осъществяването на тези реформи, но също така ще искаме от страните-членки на НАТО да оценят тези усилия, както и техните резултати колкото е възможно по-бързо“, заяви македонският министър на отбраната.
Тя обяви, че ще последва примера на Черна гора, която стана член на НАТО по-рано тази година, и Македония през 2018 г. ще увеличи бюджета за отбрана, който днес е под 1% от БВП. Радмила Шекеринска изрази задоволството си от визата на американския вицепрезидент Майк Пенс в Подгорица миналата седмица. Според нея, това посещение е изпратило „ключово послание“ и е отхвърлила съмненията, че Вашингтон не е заинтересован от силното присъствие на НАТО в региона. „Тези съмнения изчезнаха“, подчерта тя.
Редактор