Висшият съдебен съвет (ВСС) неочаквано реши да прекрати производството по първото предложение за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. Това стана, след като шестимата членове от Прокурорската колегия на ВСС, внесли искането, го оттеглиха внезапно.
В продължение на близо четири часа членовете на висшия административен орган обсъждаха дали изобщо това може да бъде направено. Накрая обаче прекратяването на производството беше прието, като за това гласуваха 17 членове, а 3-ма гласуваха „против“.
Решението за оттегляне на предложението беше обявено от един от неговите вносители Огнян Дамянов. Въпросното искане беше направено по твърдения на ръководителя на Националното следствие Борислав Сарафов. То е във връзка с нарушение на служебните задължения на държавния обвинител по повод устните му разпореждания за допускане на израелския експерт по боеприпасите на местопрестъплението след взрива на 1 май край Ярема.
Предложението беше внесено във ВСС на 12 май от Огнян Дамянов, Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов, Гергана Мутафова, Светлана Бошнакова.
Искането за оттегляне видимо изненада всички в залата, включително и самият главен прокурор. Гешев дори зае позицията, че предложението за свалянето му не може да се оттегли.
Атанаска Дишева поиска шестимата членове на Прокурорската колегия да посочат конкретните си мотиви за оттеглянето и посочи, че трябва да се направи „справка в учебниците“ от какъв тип е процедурата по отстраняване. Председателката на Върховния касационен съд Галина Захарова също беше сред членовете, които настояха шестимата да обяснят мотивите си.
Първоначално Дамянов каза, че той и колегите му ще обявят мотивите си едва след края на дебата и обвини за хаотичната ситуация парламента, който не бил изработил конкретни правила в подобни случаи. Впоследствие те изложиха част от мотивите си.
Мутафова обясни оттеглянето с констатация на Софийската градска прокуратура (СГП), в което се казва, че липсва основание за освобождаването на Гешев заради случая с израелския експерт. Прокуратурата твърди, че няма значение кой е наредил експертът да бъде на мястото на взрива, след като въпросният е оглеждал дейстивята само отдалеч. По думите на Мутафова, именно това е причината тя и колегите ѝ да оттеглят първото предложение.
Огнян Дамянов застана зад думите ѝ и обвърза решението с това, че въпросните шестима членове са били викани за обяснения във Върховна касационна прокуратура (ВКП), след като са внесли искането.
„Поддържам предложението си, за да не остане никакво съмнение, че то е политическо мотивирано. Предпочитам да не се гледа, отколкото върху него да има каквото и да е съмнение. Не ми е било въздействано, но предпочитам да бъде така. А самото усещане го създаде г-н Гешев. В момента върху предложилите (искането) се оказва натиск и това е очевидно, но мълчим. Не знам дали този съвет може да се гордее с това нещо“, заяви той.
Правосъдният министър Атанас Славов отговори, че ако в действителност е осъществен натистк, това трябва да бъде обсъдено отделно на следващо заседание на ВСС.
Гешев побърза да опровергае това, като изтъкна, че срещу него също имало „десетки и стотици проверки“ през годините.
„Щом срещу главния прокурор може да има десетки и стотици проверки през годините от всякакви органи, включително и по тази проверка, цитирана от Дамянов… по тази логика и аз трябва да възприема това, което твърди г-н Дамянов“, каза той.
Все още не е ясно какво се случва с второто предложение за остраняване на Гешев, което е заради изявленията му за „политическия боклук“ в Народното събрание.

Редактор