Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) не освободи Ясен Тодоров като зам.-шеф на Националната следствена служба (НСлС). Според кадровиците предложението на директора на НСлС Борислав Сарафов, който в момента и.ф. главен прокурор, е недопустимо.

Против това решение гласува единствено Светлана Бошнакова.

Както вече е ясно, на 12 май шефът на НСлС внесе предложение в ПК на ВСС за освобождаването на Ясен Тодоров като негов заместник.

На 29 май бившият вече главен прокурор Иван Гешев на свой ред е внесъл в съвета свое становище и в него изтъква, че предложението на Сарафов е недопустимо.

Гешев изложи няколко аргумента, които са били споделени от Комисията за атестирането и конкурсите, а днес и от мнозинството в Прокурорската колегия.

Според чл. 175, ал. 8 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) заместник на административен ръководител може да бъде освободен от длъжност с решение на съответната колегия на ВСС по предложение на административния ръководител.

Чл. 150, ал. 1 от ЗСВ на свой ред казва, че НСлС се ръководи от главния прокурор пряко или чрез директора, който е и заместник на главния прокурор по разследването. Т.е. по силата на закона националното следствие се ръководи пряко от главния прокурор, освен ако не е възложил изрично ръководенето на службата на нейния директор. Такъв акт няма.

Същевременно ал. 2 на същата разпоредба дефинира правомощията на директора на НСлС и те са строго определени – той осъществява административно и организационно ръководство на следователите и служителите в НСлС и методическо ръководство на следователите от окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури.

Допълнителни аргументи кадровиците намериха и в чл. 153, ал. 1 от ЗСВ, в който се казва, че специализираните отдели в НСлС се ръководят от завеждащи отдели, които се назначават от главния прокурор, имат ранг на прокурор, завеждащ отдел във Върховната касационна прокуратура, и получават възнаграждение, равно на възнаграждението на прокурор, завеждащ отдел във Върховната касационна прокуратура.

Т.е. директорът на НСлС не осъществява същински функции на административен ръководител, посочи Огнян Дяманов.

С тези аргументи предложи, а мнозинството в ПК на ВСС подкрепи, предложението на КАК искането за освобождаването на Ясен Тодоров да бъде оставено без разглеждане като недопустимо.

Дамянов сподели, че на заседанието на КАК е имало предложение да бъде питан Борислав Сарафов дали сега, като и.ф. главен прокурор, поддържа предложението. Но мнозинството е било на мнение, че това, което може да се направи, е да се внесе ново искане за освобождаването на Ясен Тодоров, ако Сарафов продължава да го поддържа и в новото си качество, а не да се санира старото