Търсят се още седем делегирани европрокурори
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) обяви процедура за подбор на още седем европейски делегирани прокурори (ЕДП). Кандидатите ще имат 30 дни, за да подадат документи в деловодството на ВСС.
Местата за ЕДП в България са 15, като в момента само осем са заети. Трима делегирани европрокурори напуснаха – Бойко Калфин се върна във Върховната касационна прокуратура, Елена Попова – в Административен съд София-град, а Ивайло Илиев беше избран за помощник на националния ни представител в Евроюст.
От самото начало на подбора на делегираните европрокурори, колегията изпитва трудности да попълни местата. Това е така, защото от една страна Колегиумът на Европейската прокуратура не одобрява всички предложени от страната ни кандидати, а от друга – в някои от процедурите липсваха желаещи да станат делегирани европрокурори (повече по темата виж тук).
Затова сега ПК на ВСС обяви пета процедура за подбор, с която се цели да се запълни половината от местата за ЕДП.
Против това решение гласува единствено Светлана Бошнакова.
Както вече е ясно, на 12 май шефът на НСлС внесе предложение в ПК на ВСС за освобождаването на Ясен Тодоров като негов заместник.
На 29 май бившият вече главен прокурор Иван Гешев на свой ред е внесъл в съвета свое становище и в него изтъква, че предложението на Сарафов е недопустимо.
Гешев изложи няколко аргумента, които са били споделени от Комисията за атестирането и конкурсите, а днес и от мнозинството в Прокурорската колегия.
Според чл. 175, ал. 8 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) заместник на административен ръководител може да бъде освободен от длъжност с решение на съответната колегия на ВСС по предложение на административния ръководител.
Чл. 150, ал. 1 от ЗСВ на свой ред казва, че НСлС се ръководи от главния прокурор пряко или чрез директора, който е и заместник на главния прокурор по разследването. Т.е. по силата на закона националното следствие се ръководи пряко от главния прокурор, освен ако не е възложил изрично ръководенето на службата на нейния директор. Такъв акт няма.
Същевременно ал. 2 на същата разпоредба дефинира правомощията на директора на НСлС и те са строго определени – той осъществява административно и организационно ръководство на следователите и служителите в НСлС и методическо ръководство на следователите от окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури.
Допълнителни аргументи кадровиците намериха и в чл. 153, ал. 1 от ЗСВ, в който се казва, че специализираните отдели в НСлС се ръководят от завеждащи отдели, които се назначават от главния прокурор, имат ранг на прокурор, завеждащ отдел във Върховната касационна прокуратура, и получават възнаграждение, равно на възнаграждението на прокурор, завеждащ отдел във Върховната касационна прокуратура.
Т.е. директорът на НСлС не осъществява същински функции на административен ръководител, посочи Огнян Дяманов.
С тези аргументи предложи, а мнозинството в ПК на ВСС подкрепи, предложението на КАК искането за освобождаването на Ясен Тодоров да бъде оставено без разглеждане като недопустимо.
Дамянов сподели, че на заседанието на КАК е имало предложение да бъде питан Борислав Сарафов дали сега, като и.ф. главен прокурор, поддържа предложението. Но мнозинството е било на мнение, че това, което може да се направи, е да се внесе ново искане за освобождаването на Ясен Тодоров, ако Сарафов продължава да го поддържа и в новото си качество, а не да се санира старото
Редактор