Политическите дебати относно изплуването на Гърция от финансова криза стават все по-нажежени, особено между германци и гърци. Основна причина за това са „приказките“, които самите те разказват за себе си. Германците се виждат като строители на собствения си успех от краха през
Втората световна война. Успех, постигнат с цената на жертви и много работа. Когато, през 1990 година икономиката им започна да отчита спад, те вкараха в сила някои важни реформи, които положиха основите на сегашния им икономически възход. За много германци, тук и добрият морал е изиграл своята положителна роля. По същя този начин щяха да бъдат възнаградени и други държави, ако следваха този мъдър курс на развитие.
Мнението на германците за гърците е:
Не е чудно, че една страна, която е избрала противоположния ход – този на разточителство, зависимост на дълга и безотговорност,“се докара“ до икономическа катастрофа.
От друга страна, гърците се възприемат като жертви на чужда намеса, още откато страната е била част от Османската империя. От тази гледна точка, проблемите на Гърция са причинени не от нейните заеми, които предхождат кризата, а от условията на спасителния план, наложени след това, по начин, по който на германските и френски банки да си получат парите от заемите.
Германската икономика, обаче, не е универсален модел, защото не всяка страна в света може да работи с търговски излишък от 6% от брутния вътрешен продукт. Някои страни имат нужда да внасят. Също, големите реформи в Германия се случиха в момент на световен растеж, и по-умерена фискална среда, тъй като на Германия й беше позволено да игнорира бюджетните правила на еврозоната. Растежът на Западна Германия е положен върху платформа, създадена след Втората световна война от победоносните съюзници, които „напомпаха“ пари и опростиха дълговете си. Сред подписалите през 1953 година на Лондонската конференция, на която се опрощава германския дълг е и Гърция.
От друга страна, предшественикът на Европейския съюз, който прие Гърция в своето лоно през 1981 г., пет години преди Испания и Португалия, напомпа милиарди в страната.
Идеята, че проблемите на Гърция са наложени отвън, позволява на гърците да се изобразяват като непорочни. Те не обичат Европа и Евросъюза в момента и се страхуват какво би се случило, ако излязат от Еврозоната.

Редактор