Автор: Григор Лилов
НОВИТЕ ДАНЪЧНИ ДЕКЛАРАЦИИ СА ФАКТ
* За новото в тях ще ви информират медиите, а аз за онова, което повечето от тях няма да ви съобщят.
1. Излязоха новите данъчни декларации за личния доход. Забележете, че в тях удържаните и внесени през 2014 г. осигурителни вноски ще се посочват общо, а не разбити поотделно, вкл. и по фондовете и по социално и по здравно осигуряване. Новите образци на служебни бележки, които се прилагат към декларацията също вече съдържат само обобщени данни за внесените осигуровки през годината. Съобщавам това, понеже е потвърждение, макар и косвено, за извършваната дефакто национализация на осигурителните ви вноски, за която стана дума в предишните ми постове. Вярно е обаче, че има и друг, публично обявен мотив – да се облекчи процудурата по попълването на декларациите и да се допускат по-малко грешки. Според мен и двете съображения играят в случая.
2. Забравете, ако се радвали на приетото наскоро данъчно облекчение за деца, с което се намаляват до 200 лева, по 200 лева за всяко до третото дете данъчната основа (т.е. онази сума, която ще ви се облага). Тя е поредния популизъм на поредното правителство и поредното обещание, което прогнозирам, че няма да бъде изпълнено.
„Това обещание ще започне да действа и ще може да се упражнява през 2016-а, а не през 2015-а година, така че през 2015-а година е все още рано да очакваме ползването на данъчно облекчение за деца“
(цитат от говорителя на НАП Росен Бъчваров.)
Е, ще видим следващия декември,когато приемат бюджетите на държавата, дали този текст ще остане да съществува или ще бъде погребан както стана с облекченията за минимален доход от следващата поред точка.
3. Над 90 процента от хората, които получават минималната заплата, няма да могат да се възползват от данъчното облекчение, предвидено за тях – отново говорителят на Националната агенция за приходите Росен Бъчваров. Според мен обаче никой няма да може да се възползва.
Ето го законът
Чл. 22б. (Нов – ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) (1) Физическите лица могат да ползват данъчно облекчение за доходи, непревишаващи минималната работна заплата, когато едновременно са налице следните условия:
1. лицето е придобило през годината само доходи по чл. 10, ал. 1, т. 1;
2. придобитите през годината доходи по т. 1 не превишават 12 месечни минимални работни заплати за съответната година.
(2) В доходите по ал. 1, т. 2 не се включва допълнителното месечно трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит за съответната година.
(3) Данъчното облекчение по ал. 1 е в размер на дължимия данък за доходите по ал. 1, т. 2, с изключение на доходите по ал. 2, придобити през течение на годината.
(4) Обстоятелствата и условията по ал. 1 се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по чл. 50.
http://www.nap.bg/page?id=176
Облекченито се изразява във възстановяване на текущо внесения през годините авансов данък, удържан от работодателя върху доходи от трудови правотношения. Условието беше да не се надвишават 12 минимални работни заплати годишно, т. непревишаващи годишно 4080 лв. (340 лв. х 12 месеца).
Данъкът щеше да се възстановява от офисите на НАП на база на подадена през 2015 г. годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за доходи, придобити през 2014 г., по лична сметка, посочена от лицето.
Но на кои лица НАП ще възстанови текущо удържаният данък през 2014 г. върху доходи от трудови правоотношения ?“ – На никой!
Защото обшият годишен доход до тази сума от 4080 лв трябва да е само от :
* брутна работна заплата
* която да е получавана само на ръка, а не чрез банкова дебитна карта
и не трябва да има над сумата никакви.
* какъвто и да е други доходи (от селскостопанска продукция, наеми, продажби на имоти, коли и т.н., хонорари, граждански договори и др.
* помощи или издръжка за деца
* социални помощи и плащания
* доход от лихви от влогове
* получавани пенсии
* заплащания за нощен или извънреден труд
* работно облекло, ваучери за храна, застраховки „живот“, командировъчни и т.н., и т.н.
Законът обаче е направен така, че и с 2000 лв. заплата може да си приспаднете платения данък. Например ако сте работили само ноември и декември, понеже през другото време сте били безработен или не сте упражнявали дейност и се поместите в горните условия. Или ако сте били на половин работен ден и съответно половин заплащане от минималната заплата – пак може да не надхвърлите сумата. Ала това са изключения.
Съжалявам само хората от финансово – счетоводните отдели на фирмите, които трябва да издават маса служебни бележки с описание на всички тези доходи. И наивният електорат, вярващ на цинизма на политиците, които гласуват облекчения, дето ще се приспадат следващата година, а после, когато тя дойде, веднага забравят за тях.
Редактор