Поверителен документ на НАТО разкрива план за засилване влиянието на алианса на Изток, съобщава онлайн-изданието на германското списание „Шпигел“, цитирано в сряда от БТА.
Планът, изложен върху седем страници, засяга най-вече Армения, Азербайджан и Молдова и серия от практически мерки за засилване на контактите на НАТО с тези държави.
В рамките на краткосрочната цел за „насърчаване на стабилността в Източна Европа в актуалния контекст“ се планира да бъдат насърчени страните от региона да повишат съвместимостта на своите армии с тези на алианса чрез съвместни военни учения и обучение на персонала. Трите страни ще бъдат окуражени да се включат в проектите на НАТО за „интелигентна отбрана“ като например присъединяването им към организираната от страните-членки на Северноатлантическия пакт съвместна охрана на балтийското въздушно пространство.
За всяка от трите страни са предвидени индивидуални помощни мерки. В Молдова ще се увеличи видимостта на НАТО включително чрез изпращане в столицата Кишинев на офицер за свръзка с алианса. Обсъжда се и участието на Молдова в силите за бързо реагиране на НАТО. С Азербайджан се предвижда преди всичко засилване на сътрудничестото в областта на кибернетичната и енергийната сигурност. В Армения първостепенна задача е обучението на армията.
Страните членки на НАТО декларират, че „се ангажират с опазването на териториалната цялост, независимостта и суверенитета на Молдова, Азербайджан и Армения“.
„Сигналът към Русия е ясен: НАТО няма да допусне Москва да опита да накърни територията на друга държава след Украйна“, коментира „Шпигел“.
Вчерашното решение на НАТО да прекрати сътрудничеството с Русия се коментира твърде сдържано в западната преса. Германският „Зюддойче цайтунг“ коментира в заглавие, че НАТО вече възприема Русия като противник. Изданието съобщава, че до края на април ще бъде изработен каталог от мерки за приспособяване към новата ситуация. Става дума за разполагане на части на НАТО в източните държави членки, както и за провеждане на учения на тяхна територия.
Степените на бойна готовност ще се актуализират към по-високи и НАТО ще продължи „премерено и видимо“ да показва готовността си „за сплашване и колективна отбрана срещу всяка заплаха и агресия“, цитира „Зюддойче цайтунг“ елементи от плановете на алианса.
Германският „Велт“ коментира в заглавие: „Путин събуди НАТО от дълбокия му сън“ и разсъждава за бъдещите задачи на алианса: сценариите за заплахи трябва да бъдат пренаписани, плановете за разполагане на части на НАТО в Източна Европа трябва да бъдат основно преработени, стратегията на сплашване трябва да се засили, трябва да се демонстрира бойна готовност в близост до Русия, НАТО трябва да се превърне отново в отбранителен съюз срещу Москва, обобщава „Велт“.
Британският вестник „Гардиън“ отбелязва, че две десетилетия след края на Студената война правителствата на държавите от НАТО са се върнали към изначалната си мисия да защитават Европа от Русия.
Редактор