Катя Тодорова: Президентът на МОК Томас Бах заяви:
„Не е толкова лесно, колкото някои сега искат да го представят – че XX или XY е ясното разграничение между мъжете и жените. От научна гледна точка това вече не е вярно. Ако някой ни представи научно обоснована система – как да разпознаем мъжа и жената – ние сме първите, които ще го направят. Не ни харесва тази несигурност. Така че с удоволствие бихме я разгледали.“
Изказването му предизвика вече истинска буря сред женските федерации, биолози и защитници на правата на жените.
Ако женският пол се окаже флуидна категория за институциите, това ще има тежки последствия, предупредиха юристи. Това означава, че този въпрос може да се вземе на въоръжение от сексисти и могат да се поставят под въпрос всички закони, създадени специално за защита на жените, ще отпаднат всички критерии, създадени, за да дадат права и инклузивност на жените и де факто ще върнат жените с векове назад преди началото на борбата им за равни права и инклузивност.
Другият проблем при липса на регулации и пълна инклузивност е, че в бъдеще може да се стигне до нарочно селектиране в женския спорт на атлетки, родени като мъже или с генни мутации, които им дават мъжки предимства. Това ще унищожи женския спорт само няколко десетилетия след като жените успяха да се преборят да бъдат допуснати до него.
Редактор