Либия се отказва от кандидатурата си за членство в Съвета за мир и сигурност на Африканския съюз в полза на Мароко
Дата на публикуване: 29.11.2021 | 00:43 GMT |Новини от арабския свят
twitter/ @MarocDiplo_AR
Мароканският външен министър Насер Бурита и неговият либийски колега Наджла Ал Манкуш.
A+ А А- Копирайте връзката
Следвайте RT RT
Мароко обяви, че Либия е решила да се откаже от
кандидатурата си за членство в Съвета за мир и сигурност на Африканския съюз за периода от 2022 до 2025 г. в полза на Кралството.
Рабат заяви, че обявяването на това
решение е дошло по време на телефонно обаждане в неделя от мароканския външен министър Насер Бурита с либийския му колега Наджла Ал Манкуш.
В изявление мароканското външно министерство каза, че Бурита е потвърдил по време на разговора „силната подкрепа на Кралство Мароко“, в съответствие с инструкциите на краля на страната, крал Мохамед VI, към правителството на националното единство и либийското правителство. институции и „подкрепа за усилията й за провеждане на избори в цялостна, с участието и прагматична рамка, което допринася за усилията за намиране на окончателно решение на кризата, което гарантира стабилността и развитието на Либия.
Според изявлението Бурита е поздравил правителството на националното единство, оглавявано от Абделхамид Дабайба, „за мъдростта, която демонстрира, след като пое отговорностите си“.
В изявлението се добавя, че телефонното обаждане „е повод двамата министри да се консултират и координират по регионални и международни въпроси“.
Той заяви, че „в контекста на силните братски отношения между Кралство Мароко и сестринската държава Либия“, Ал-Манкуш каза на Бурита, че „държавата Либия е решила да оттегли своята кандидатура за членство в Съвета за мир и сигурност на Африканския съюз чрез изготвяне на мандат 2022-2025 г. и отказ от него в полза на Кралство Мароко и подкрепа на кандидатурата на Мароко за този мандат.“ „Това решение ще бъде официално докладвано на Комисията на Африканския съюз“, добави тя.
Двамата министри обсъдиха също, според изявлението, „положението на Общността на сахелско-сахарските държави, като потвърдиха решимостта си да координират, за да дадат силен тласък на организацията и връщането на нейните институции да работят в техните официални и естествени централи “
Либия трябва да проведе първия си тур на президентските избори на 24 декември, след години на водени от ООН опити да сложи край на гражданската война и да донесе политическа стабилност в страната.
Предстоящото гласуване обаче е изправено пред много предизвикателства, включително нерешени въпроси относно законите, уреждащи изборите, и от време на време между въоръжени групи. Други препятствия включват дълбокия разрив, който все още съществува между източната и западната част на страната и присъствието на хиляди чуждестранни бойци и сили.

Редактор