„Този, който е заградил имота в центъра на Пловдив, си има тапиите за собственост. А това, че пловдивската община не ѝ изнася, защото знае, че е загубила делата, е съвсем друг въпрос. Гражданството обикновено казва: „Е, щом държавата и общината претендират, те сигурно са прави“. Не, не са. Общината си е загубила делата, защото вместо да преговаря с наследниците по един нормален начин, тя хем е почнала преговори, хем им е забила нож в гърба, тръгвайки на дело“, коментира председателят на Движение 21 Татяна Дончева пред bTV.
Спорният имот зад Централна поща на площада в Пловдив осъмна преди два дни ограден с метална ограда, на която има табелки с надпис „Частен имот“. Имотът има десетки собственици, чиито магазини бяха принудително премахнати, пише „Под тепето„.
Сградата е съборена по време на висящо дело, оспорващо законността за премахване на магазините, от 2016 г., уточнява пред пловдивския сайт адв. Поля Христева, която представлява собствениците на имота.
Имотът обаче е частен, а не общински – това е видно и от кадастъра. И собствениците му, позовавайки се на конституционното право на неприкосновеност на частната собственост, са го заградили.
„Съдът се е произнесъл, точка по въпроса. Върнете имота на хората и недейте да казвате, че щом държавата и общината са на противната страна, са прави“, призова Дончева тази сутрин.
„Пловдивската община знае, че част от нейния площад е взет, защото е загубила делата си и няма защо да се правят на ощипани и незнаещи за какво става дума. На тоя площад като не минава пътеката оттам, ще минава малко по-вдясно. Ще го решат по друг начин“, каза Дончева.
Дончева коментира и шумната и показна акция, при която бе арестуван кметът на община Септември Марин Рачев.
„Това се знае от лятото. Септември е малка община – отдавна да са направили проверките. Но не, изведнъж сега се прави акция – арестуват шумно кмета, с качулки, с шапки с процепи. Все едно, че влизат при световния тероризъм и почват: „Ама ние делото го започваме за умишлена безстопанственост“. Така ли? Вие за четири, шест месеца досега на умишлената безстопанственост ли сте още? Защото да си сключваш сделки с роднини не е умишлена безстопанственост. Това може да бъде всякакви други престъпления, но не е умишлена безстопанственост“, коментира Дончева.
Тя бе категорична – щом при тази голяма шумотевица тръгват с отмяна на мярката за неотклонение „Задържане под стража“ още на първата стъпка, това означава, че доказателствата са афиф.
„Защо? Нали шест месеца работите? По какво работите? Освен това – защо са ви необходими качулки? Образувайте си дело, вземете си нормална мярка за неотклонение – 10, 15, 20 хил., според съвременните нормални критерии за доходите на тези хора, отстранете го от длъжност да не пречи на разследването и си карайте работата. Защо ви е необходимо друго?“, попита тя.
Шенген
Лидерът на Д21 коментира и поредния опит на политиците ни да убедят Европа, че България трябва да влезе в шенгенското пространство и еврозоната.
„Влизането в Шенген и еврозоната е въпрос на общия капацитет на страната. Той започва с финансовото ѝ състояние, икономическия ѝ ръст, организацията на живота в държавата, организацията на държавната администрация, организацията на съдебната система, общините и всички останали институции.
Трябва да признаем, че Сърбия, Хърватска са по-напред от нас. Нищо, че даже не са членове на ЕС, по други причини.
Но вместо да подобряваме състоянието, го влошаваме. Не бих казала, че причината е само защото ГЕРБ управляват 10 години, макар че това също има принос, тъй като тук партийната принадлежност към ГЕРБ даде възможност на всякакви хора, на пълни неграмотници и дилетанти, да заемат ключови положения в общините и държавната администрация“, посочи Дончева.
Има и друг проблем: „идват поколения, които са по-малко образовани, по-малко можещи, по-малко знаещи. Има демотивация на поколенията в заварено положение, които казват: „Няма никакъв смисъл да работя, да се моря, да полагам усилия, защото от това не ми зависи кариерата, заплатата, нищо“.
Дори за изпълнителските кадри в машиностроенето, текстила, строителството има категорично смъкване на нивото. От какво да се роди качествен живот в държавата с хора, които могат и знаят по-малко?“
Ситуацията в България е изгодна за Германия и Америка, смята Дончева, защото те са склонни да „дундуркат“ сегашното управление поради собствените си частни интереси – възможност да вдигнеш телефона и да кажеш на властта: „Искам еди какво си“ и тя да каже „Yes!“.
Редактор