Това са „Да, България!“, ДСБ, „Зелените“, БЗНС и ДЕОС.
„Да се говори за политическо обединение или нова коалиция на този етап изглежда рано“, обясни лидерат на „Да, България“ Христо Иванов.“На този етап за нас е важно да произвеждаме координирано общо съдържание и да налагаме политически дневен ред“, каза той.
Целта, която е формулирана с мандат от Националния съвет на „Да България“ е изграждане на голям проевропейски, продемократичен, антикорупционен фронт. Според Иванов партиите, които вече си партнират, са отворени и не правят списъци, кой може да участва и кой не. „Това минава през една ясна и честна оценка на Реформаторския блок. Реформаторския блок за мене взриви доверието в тази общност. Ние се опитваме да съберем тези отломки и да започнем да изграждаме това доверие отново“, допълни Иванов.
„Има една част които искаме да поставим модела в центъра, а има едни хора, които смятат, че ние просто трябва да се договорим с ГЕРБ за да получат покрай тях достъп до лостовете на властта“, каза Иванов. Той е на мнение, че това е бил „вроденият порок“ на Реформаторския блок.
Емил Георгиев от ДЕОС каза:“Ще има една поредица от общи действия, декларации, общи събитие и по-конкретни мерки, като законопроекти, неазвисимо, че сме извънпарламентарни партии.“
От свое име Георгиев добави, че времето на чумеренето и цупенето е преминало и е дошло времето на осъзнаването на отговорността и вършенето на работа със средства които има извънпарламентарната опозиция.
Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов посочи, че гръбнакът на демократичната държава е унищожен и има фиктивно разделение на властите.
Олигархията днес е движеща сила на прогреса, продължи с критиките тъмносиният водач. „Поддържа се репресивна машина за елиминиране на неудобните на властта. Ето това имаме на терен в България.“, изтъкна Атанасов.
Редактор