Подготвя ли Асен Василев кражбата на десетилетието!? Не допусна финансовия журналист Стефан Антонов до брифинг, за да му зададе въпроси.
Оказа се, че Асен Василев вече работи силово като финансов министър и не допуска грамотни финансово журналисти да присъстват на пресконференция в Министерство на финансите! Ето какво написа журналисът от „Гласове“ Стефан Антонов,
който тенденциозно не е бил допуснат до пресконференцията, като това се случва за първи път от 19 години отразяване на политиката на финансовото министерство:
„За първи път от 19 години, през които отразявам работата на Министерство на финансите, се случва журналист да не бъде допуснат до пресконференция на финансовия министър. Представете си учудването ми,
когато разбрах, че това съм аз. Влизам в министерството за пресконференция на министъра за новия бюджет и ми се съобщава, че е трябвало да се акредитирам с имейл. Предлагам да се акредитирам веднага и да ме допишат в списъка, но ми се казва, че е късно, срокът бил до 14 часа на 20 юни. Попитах как колегите, които са се акредитирали, са разбрали за брифинга, а аз не съм,
след като имейлът ми е в списъка на финансовото министерство от 19 години. Нямаше отговор. Служителката на пресцентъра, която ме познава от години, стоеше безмълвна сякаш е инструктирана да стои като гвардеец на пост и да не ме допусне. Знам, че не е нейно своеволие и не ѝ се сърдя.Пресконференция на тема бюджет, излъчвана в ефир.
Защо да не се попречи на журналист да задава въпроси, особено ако може да покаже, че плановете на министъра са да изгради бюджет върху глинени крака и с неизвестни за милиарди левове?
В понеделник написах в „Гласове“, че Асен Василев е изпратил писмо до енергийния министър Румен Радев, в което „моли“ „в срочен порядък“ да разпореди ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да пренапише годишния финансов отчет за 2022 г., да заличи от него обезценки за един милиард лева и да увеличи печалбата, за да може да разпредели и по-голям дивидент. За незапознатите със счетоводството – печалба, базирана на обезценки или положителни преоценки, не се приема сериозно, защото не се базира на реално постъпили пари. Но ако се разпредели дивидент заради тази печалба, формирана от по-малко обезценки, това ще означава теглене от БЕХ на свежи пари, които са оперативни средства и изисква анализ дали холдингът и дружествата в него няма да пострадат.
Това, което е предвидено от БЕХ в проекта на бюджет, е това, което беше заложено от Държавния бюджет. Да се събере 100% от това, което беше заложено от служебния кабинет. Поискал съм АДФИ да влезе във всички дружества, които отчисляват дивидент, и да провери дали счетоводната политика отговаря на българските и международни стандарти.
Що се отнася до това кои колеги се допускат тук, тук се допускат колеги, които са свързани с финансова тематика. Помолил съм пресцентъра да направи акредитация на тези колеги. За общи политически въпроси редовно ходя в парламента и мога да отговарям там.Ако аз не съм свързан с финансовата тематика, навярно от присъстващите трябваше да се изключат всички, освен колегите Петър Илиев и Стефан Кючуков, които единствени имат по-голям стаж в покриването на финансовото министерство от мен.
Вместо заключение, ще кажа, че безобразието Асен Василев да създаде несигурност по защитата на България в дела, по които от държавата е ответник и от нея се търсят 4 млрд. лева, е недопустимо. Да не обясни какво ще се случи с представителството на държавата при закриването на Дирекция „Съдебна защита“ и прехвърлянето на цялата й документация към Министерство на правосъдието, смяната на хората, които общуват с адвокатите и несигурността дали ще се запазят юристите, които сега ни представляват (за 20 години България няма загубено дело и е отбила претенции за 5 млрд. лева) е меко казано безотговорно. Толкова безотговорно,
че ако същото нещо се предлага за четвърти път, а сегашният е година след предишните три и „Продължаваме промяната“ продължават да мълчат за огромната несигурност, това е червена лампа, че новото правителство може би подготвя следващата кражба на десетилетието. Кражбата на първото десетилетие на този век беше фалитът на „Кремиковци“.
Кражбата на второто десетилетие беше Корпоративна търговска банка. Сега “Продължаваме промяната” съзнателно излагат на риск 4 млрд. лева (пенсиите за тримесечие, парите за полиция и армия за две години, държавните инвестиции за една година.“
Редактор