поскъпване на таксата с около 5% за повечето потребители, а за битовите, които ще останат на регулирания пазар, с около 2%.
Повечето българи се отопляват с ток, като средно 14 на сто от общите разходи на домакинствата са за покриване на сметките за електроенергия. Най-бедните семейства обаче отделят доста повече от бюджета си за енергия в сравнение с тези, които имат добри доходи. Според доклада на Световната банка като енергийно уязвими се определят тези домакинства, които харчат над 10% от доходите си за ток. За да бъдат защитени тези потребители от увеличението на цените, се предлага да бъдат въведени мерки, чрез които електроенергията да стане достъпна за хората с ниски доходи. Едно от тези предложения е да бъде въведена „социална тарифа“.
Тя трябва да покрие до 70 на сто от компонента „електроенергия“ в крайната цена за уязвимите домакинства с потребление под 100-150 киловатчаса на месец. От тази мярка ще могат да се възползват хора над 70-годишна възраст, които живеят сами и са с доход под линията на бедността, лица с над 90 на сто нетрудоспособност, които се нуждаят от чужда помощ, без значение какви са доходите им, както и семейства, които гледат деца с увреждания и семейства, получаващи в момента целева помощ за отопление.

Редактор
4 Comments
Cvetan Milchev
Пиавици, кръвопиици но и вашият ред ще дойде, мяма да знаете на кой свят сте!
Detelin Grudev
СБ веднъж няма ли да препоръча сваляне на цени и такси??? Така и аз мога да съм банкер и министър-стригане на раята само знаят. А заплатите кога ще вдигнете мамка ви чифутска???
Пламен Динков
Това са гаранции за заемите които тегли Бойко.
Natalia Dakova
to i sega vuv momenta sme sus vdignati ceni na toka dnevnata e po4ti 13 st. , zatova sme sus visoki ceni toq mesec vijte i shte se yverite ,tiho mulkom vsi4ko vdigat , a ne i zaplatite ???? sus tiq piklivi 460 lv. kato ti ydarjat i ostavash sus 300 lv. jivei i gledai deca , a za ciganite 1 500 lv. pomosht ????