Журналисти отразиха 12-ата поред тв програма „Пряка линия с Владимир Путин“, в която на живо руският президент отговаряше на въпроси на зрители. Екипът на предаването получи над 2,5 млн. въпроса, задавани по телефона, чрез есемеси, видеообръщения и телемостове с подвижни тв станции в различни региони на Русия.
Видеовъпрос зададе бившият сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, който в момента пребивава в Русия: „Занимава ли се Русия със събиране, съхраняване и анализ на информацията за разговорите на милиони хора? Смята ли Русия за оправдан такъв масов контрол?“
„Вие самият сте бивш агент, аз имах отношение към разузнаването, така че ще говорим на професионален език. У нас това е свързано с необходимостта да се получи разрешение от съда за конкретен гражданин. Затова масов характер няма и не може да има. Естествено съвременните средства за комуникация се използват от определени служби, в това число и терористи. Ние сме длъжни да реагираме на това и разбира се го правим. Но такъв масов характер, като в САЩ, ние не използваме и се надявам да не използваме и в бъдеще.А и нямаме подобни възможности“, отговори Путин.
„Понякога е сложно да се разберем с европейските лидери, които дори у дома си разговарят шепнешком, защото се страхуват, че САЩ ги подслушват“, допълни той.
В отговор на друг въпрос Путин разказа, как веднъж генералният секретар на НАТО Расмусен го поканил на среща и тайно записал разговора им на диктофон. „Той беше още премиер на Дания, помоли ме за среща, която не беше планирана. После се оказа, че взел със себе си диктофон, тайно ни записал и публикува всичко в пресата. Не можех на повярвам на очите и ушите си! Идиотия! Расмусен ми обясни, че записал разговора ни за историята. Разбира се, че съм поласкан, но трябваше да ме предупреди или поне да ми поиска разрешение да публикува тези преговори. Какво доверие може да има след такива инциденти?“, попита Путин
„Това не е шега“, повтори няколко пъти президентът на фона на удивлението на залата.
Редактор