Острата реакция на интелигенцията срещу паметника на Самуил в София не е само художествено-творческа реакция срещу една кичозна скулптура, а и гражданска позиция на политически активни хора. Както по времето на тоталитаризма, интелигенцията използва един отделен културно-исторически „феномен“, за да изрази глобална позиция. Така ставаме свидетели на реакция не само срещу художествения, но и срещу политическия кич в България и в частност в столицата.
Кичът завладя политиката не по-малко от културата. Това дава отражение върху социалното и политическото битие на гражданите, в случая най-вече върху столичаните, написа Николай Бареков в профила си във фейсбук.
Мария Календерска, от своя страна сподели, че напълно споделя мнението му и зададе въпроса: „Но защо се налага да говорим чрез символи и алегории днес и пак да се правят, че не ни чуват? Кичът очевидно е вездесъща политическа и социална категория.“

Редактор






















