Втората окупация на Софийския университет “Св. Климент Охридски” е тероризъм и безсмислена крайност. Стоя зад думите си, че след ранобудните студенти дойдоха малоумните. Това заяви едно от лицата на февруарските протести Кристиян Коев пред ТВ7.
“Можем да отправяме критики към Конституцията и да искаме промени, но не и да казваме, че всичко трябва да започне отначало. Протестите трябва да са смислени – с ясни и точни искания, които водят към някакъв вид промяна, а не почиват на абстрактни желания”, каза още Коев. Вместо да се занимаваме с реални неща и реални промени, виждаме тотални малоумщини, които отклоняват вниманието на обществото от реалните проблеми, коментира в „Гореща точка“ флейтистът.
С проф. Иска Баева бяха единодушни, че този вид протест не е полезен за обществото – защото не поставя конкретни искания и предложения за реализирането им и защото отрича всичко – и държавата, и Конституцията, и институциите.
„Свидетели сме на възраждане на първия революционен период от нашия преход. Окупаторите се възприемат като революционери, които трябва да започнат всичко отначало и затова са против всичко. Но ние трябва да си зададем въпроса, дали ни е нужно това…
Можем да отправяме критики към Конституцията и да искаме промени, но да казваме, че тя за нищо не става и че трябва да започнем отначало е вредно за нашето общество. Повечето от тези студенти не са студенти и просто искат да изживеят своята революция, но им липсва интелектуална основа“, анализира проф. Баева.
Тя обясни, че преподавателите са оттеглили подкрепата си от втората окупация, защото са си дали сметка, че тази акция няма да завърши с успех и не искат да се ангажират с подобна кауза. Освен това още при първата окупация е станало ясно, че обществената подкрепа намалява.
Кристиян Коев коментира, че февруарските протести бяха полезни за България, защото събудиха някакъв вид гражданско съзнание. Проблемът обаче е, когато то се събуди, кой и по какъв начин ще го оформи, за да продължи то да действа в полезна за държавата ни посока. В момента сме свидетели на обратното, смята той.
С проф. Искра Баева отбелязаха, че проектът на Георги Първанов АБВ е фарс и мисия невъзможна, а опитите за възраждане на миналото често завършват като фарс.
Кристиян Коев предрече и други протести в обществото: „Предчувствам големи протести срещу монополите на големите вериги магазини. Трябва да се вземат законодателни мерки да се защитят българските производители“.

Редактор






















