Ген. Мутафчийски коментира: Именно училищата, моловете, ресторантите, нощните заведения, фитнеси и други, са най-рисковите места, написа още председателят на НОЩ
„Трудно решение за правителството, но не мога да спестя благодарността си за това навременно решение“.
Това обяви председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски във връзка с нововъведените по-строги противоепидемични мерки срещу коронавируса на брифинг в Министерски съвет.
Той обясни, че мерките са навременни, защото Щабът и министерство на здравеопазването следят много отблизо какво се случва в страната и в света по отношение на разпространението на заразата и смъртността.
„Мерките са абсолютно необходими, за да може здравната система да удържи на натиска,
който става все по-непосилен. “ Това Мутафчийски също коментира на брифинга в Министерски съвет.
„Човешкият живот е абсолютната ценност. Предполагам, че за всеки здравомислещ човек е така. Независимо какви са другите щети, човешкият живот и най-голямата ценност. Ние като лекари не може да изповядваме друга ценност, освен тази. Ние сме призвани да браним човешкия живот“,
каза още ген. Мутафчийски и допълва, че „трябва да се намалят до минимум конктактите, а световният анализ показва, че именно училищата, моловете, ресторантите, нощните заведения, фитнеси и други, са най-рисковите места“.
„Не става въпрос за затваряне по домовете, както и никога не е ставало въпрос в България. Това са спекулации още от пролетта. Целта е да се намали нивото на заболеваемостта, което според нашите анализи и наблюдения как се случва в другите държави, ще настъпи най-рано към края на втората седмица от въвеждането на мерките.
Намаляване на смъртността се очаква през втората, края на третата седмица. Това е абсолютно необходимо, за да може здравната система да удържи на натиска, който става все по-непосилен. Имаме достатъчно болнични легла, но с напредването на пандемията и увеличаване на заболеваемостта намалява броят на медицинските екипи, които могат да се грижат за болните.
И те се заразяват, както всички български граждани. В момента имаме над 2 000 души медицински персонал, който иначе активно работи на първа линия, и е извън строя. Това намалява възможностите на здравната система. Както и да укрепваме,
няма как да заменим живата сила“, обясни ген.-майор Мутафчийски.