По време на блиц контрола в Народното събрание коментирах някои от основните теми от дневния ред на страната. В отговор на различни въпроси, зададени от народните представители, споделих, че:
– Предприетите мерки за справяне със здравната криза са максимално балансирани, за да се запази бизнесът работещ. Особено на открити пространства, мога да определя ограниченията като щадящи. С цел компенсация на засегнатите сектори, в действие са мерките „60-40“ за работещите браншове и „75-0“ за тези, които не могат да извършват своята дейност. Отново напомних пред депутатите, че е необходима актуализация на бюджета, която да осигури тези средства и да бъде подпомогнат бизнесът.
– За да може България да дари или продаде част от наличните ваксини, договорите за това действие задължително трябва да преминат през ратификация от НС, защото това са тристранни договори между ЕК, производителя и страната-получател. Ако ратификацията не бъде осъществена навреме, това би довело до репутационни щети за нас.
– Затрудненията при преминаването през ГП „Дунав мост 2“ се дължат на няколко фактора. Първият е, че страната ни е външна граница на ЕС, както и че значително се е увеличил пътникопотокът в сравнение на същия период през миналата година. Също така се забелязва и сезонно засилване на трафика между Западна Европа и Турция, който преминава през страната ни. Основна роля има и изискването на румънските власти за задължителен PCR тест за всички влизащи в страната. Именно този комплекс от фактори води до моментния проблем. Заедно с МВР са предприети всички необходими мерки и процесът на обработка на данните е максимално ускорен. Също така се работи и за обособяването на допълнителен буферен паркинг, който да намали забавянията по границата. От областната управа работят и по откриването на нов фериботен маршрут Русе-Гюргево с капацитет над 200 автомобила на ден, който да облекчи трафика.
– В момента страната ни се намира на историческо ниво по отношение на безработицата и тя достигна 4,9%. Много е трудно да прогнозираме как ще се развие този процес, защото има доста сезонни работници, които могат да повлияят.
– Повишаващата се инфлация и цените на енергоносителите са резултат на увеличение по целия свят на цените на горивата. Това се дължи на бързото ускоряване на икономиките в последните месеци, което засилва търсенето на суровините. Няма как тези глобални процеси да не засегнат и нашата страна. Чрез увеличението на пенсиите и редица други социални плащания, предвидени в актуализацията на бюджета, ще отговорим на нуждите на гражданите.
– По повод на пострадалите земеделски производители след градушката в района на Пловдив уверих, че е задействан компенсаторният механизъм към МЗХГ. Финансирането ще бъде осигурено със сигурност, като при необходимост средствата ще бъдат пренасочени и от друг бюджет. Абсолютно отстоявам позицията, че държавата трябва да се грижи за гражданите и да помага, където е необходимо.
– Предприети са мерки за осигуряването на необходимите медикаменти за лечение на пациенти, заразени с коронавирус. Ако някъде има недостиг, то вече се работи по набавяне на необходимите продукти. За осигуряване на допълните средства на медиците отново напомних за необходимостта от актуализация на бюджета.
– Националният план за декарбонизация на икономиката трябва да отразява много ясно и точно стратегията за развитие на енергетиката ни. За съжаление, такава няма, а служебното правителство няма как в рамките само на 3 месеца да реши въпроса, защото за предприемане на каквито и да е мерки е необходим широк консенсус за начина на развитие на сектора. Трябва да се вземат стратегически решения, които да определят посоката за развитие на икономиката ни.
Редактор