Съединените щати изпратиха на европейските правителства набор от въпроси за това какво ще им трябва от САЩ, за да осигурят на Украйна гаранции за сигурност.
Говорител на Държавния департамент на САЩ каза, че Вашингтон „е дал ясна информация, че очаква европейските партньори да поемат водеща роля в създаването на трайна рамка за сигурност и очаква с нетърпение техните предложения“.
Моят прочит на въпросите и целта им :
1. Въпросите са зададени на НАЦИОНАЛНИТЕ ПРАВИТЕЛСТВА, А НЕ НА ИНСТИТУЦИИТЕ НА ЕС.
Отговорите изискват национално отговорно мнение.Отговорите ще покажат колко и дали са самостоятелни правителствата , вкл. в мисленето си и дали въобще могат и са готови да мислят самостоятелно.
Отговорите изискват познаване на ситуацията и поемане на лична отговорност.
2.Въпросите
– Очертайте как виждате трайните гаранции от Европа, които биха послужили като достатъчно възпиращо средство срещу Русия, като същевременно се гарантира, че този конфликт ще приключи с трайно мирно уреждане?
В превод : Наясно ли сте с възможностите и перспективите за развитие на Русия? Сигурни ли сте дали и колко дълго Европа може да възпира Русия?
– Кои европейски и/или трети държави смятате, че биха могли или биха участвали в такова споразумение? Има ли държави, които смятате, че са незаменими? Вашата страна желае ли да разположи свои войски в Украйна като част от мирно споразумение?
В превод : Наистина ли мислите , че мирното разрешение на конфликта зависи от Европа и би било невъзможно само с подписите на представителите САЩ, Русия и Украйна? Можете ли да поемете отговорност за лични действия?
– Ако военни сили на трети държави бъдат разположени в Украйна като част от мирно споразумение, какъв според вас е необходимият размер на такава ръководена от Европа сила? Как и къде ще бъдат разположени тези сили и за колко време?
В превод:
Давате ли си сметка как може да бъде “ възпирана“ Русия, колко ще струва това и колко поколения ще жертвате?
– Какви действия трябва да бъдат готови да предприемат САЩ, съюзниците и партньорите, ако Русия атакува тези сили?
В превод : Споразумението не е просто поставяне на подпис, но и изпълнение на задължения. Не се залъгвайте, че ще получавате без да давате.
– Какви, ако има такива, изисквания за подкрепа на САЩ вашето правителство би счело за необходими за участието си в тези споразумения за сигурност? По-конкретно, какви краткосрочни и дългосрочни ресурси смятате, че ще са необходими от САЩ?
В превод : Става въпрос за споразумение. За да участвате, трябва да имате задължения, реципрочни на задълженията на САЩ. И тъй като всичко в крайна сметка опира до пари, добре е да знаете, че няма да дадем повече от вас.
– Какви допълнителни способности, оборудване и опции за поддръжка е готово да предостави вашето правителство на Украйна, за да подобри позицията си в преговорите и да увеличи натиска върху Русия? Какво още е готово да направи вашето правителство, за да увеличи санкциите си срещу Русия, включително по-стриктно прилагане на санкции?
В превод : Стига общи приказки. Да видим сметките кой какво ще даде. Участието в споразумението е участие чрез задължения, а те имат определена стойност. Не забравяйте, че съм бизнесмен, вкл. по отношение интересите на САЩ.
З. В обобщение : въпросите всъщност са отговорът на Тръмп относно исканията на ЕС и претенциите за участие.
Въпросите предполагат лични решения и лично поемане на отговорност.
Въпросите казват : Стига вече с колективната безотговорност, прикрита зад решения на съюзи, и всякакви форми на зле скроени обединения на олигархични интереси.
Зеленски губи, НАТО , д.д. на САЩ и Европа на глобалистките интереси – също.Те са едната страна – на победения.Ако иска Европа да си преговаря със Зеленски / който скоро няма да е президент/ и да дава хора и ресурси срещу Русия.
Срещу Русия, която в условията на война се справи с 10 годишни санкции на ЕС. Самият ЕС почти фалира, разкъсан от масови протести, смяна на правителства , инфлация и социално напрежение.
Отговорът : Вие чувате ли се ? Победеният не поставя условия!
Румяна Ченалова

Редактор