Много любими наши храни са кръстени на известни или не толкова личности. Те са приготвени от тях или за тях и присъстват ежедневно в менюто ни.
Ето и някои от най-интересните истории
Автор: Ивета Иванова
Салатата на шеф Цезар Кардини
Салатата „Цезар“ присъства в менюто на почти всички ресторанти, а за приготвянето й има много рецепти. В различните части на света я поднасят по различен начин, но вероятно най-познатата рецепта е с айсберг, пармезан, крутони, пилешко и специален дресинг, направен от яйце, чесън, лимон, зехтин. Салатата не е кръстена на императора Юлий Цезар, както си мислят някои. Всъщност е наречена на италиански готвач – Цезар Кардини. През 20-те години на миналия век той емигрира зад Океана и отваря ресторант в Тихуана. Една година се случило така, че точно когато се празнувал Денят на благодарността, заведението било препълнено с посетители, а храна в склада почти нямало. Така Цезар трябвало да импровизира само с наличните продукти – хляб, зелена салата, яйца, зехтин, сос. Но пък се получил кулинарен шедьовър, който е много обичан, макар и претърпял различни вариации.
Ябълките на баба Смит
Любимите кисели зелени ябълки, наречени „Грени Смит“, водят произхода си от Австралия, а за тяхна рождена година се посочва 1868 г. Името на сорта се превежда от английски буквално като „баба Смит“. Названието е в чест на Мария Ана Смит (1799-1870 г.). Защо обаче те са кръстени на нея? Според легендите, тя е била увлечена по селекция на различни сортове. Кръстосва донесена от Франция ябълка дивачка с местна австралийска ябълка и се говори, че така е създадена популярната „Грени Смит“. Най-напред сортът завладява пазарите в Нова Зеландия, а през 1930-те години достига до Великобритания. И до ден днешен това е сред най-любимите сортове ябълки, харесвани заради характерния си кисело-сладък вкус. Дори студиото Apple Records, в което са записвали The Beatles, е използвало като лого снимка на ябълка от сорта „Грени Смит“.
Пица с име на кралица
Пицата „Маргарита“ е любима на вегетарианците. Тя носи името на италианска кралица.
Според версиите, когато кралица Маргарита Савойска посетила пицария Бранди в Неапол през 1889 година, един от най-известните пицари в града – Рафаело Еспозито – направил за нея пица с босилек, моцарела и домати. Зеленият босилек, бялата моцарела и червеният доматен сос символизират цветовете на италианското знаме.
Кралицата била много впечатлена от ястието и затова решили да нарекат новосъздадената пица на нея.
Други историци посочват, че има доказателства за съществуване на пица Маргарита още през 1866 г.
Двете филии с месо на граф Сандвич
Сандвичът за всички е съвсем обикновена храна и не се приема като някакъв голям шедьовър, който да се приготвя трудно и бавно. Но той също носи името на известна личност и си има рожден ден. На 3 ноември 1762 година граф Сандвич бил много залисан в игра на покер и изобщо не можел да напусне масата и да се яви на вечеря. Бил много съсредоточен и искал да завърши играта, без да се разсейва. Затова той помолил слугата си да му донесе парче месо между две филии хляб, за да не пипа самото месо и да не изцапа и омазнява картите. Постепенно партньорите му започнали да поръчват „същото като на Сандвич“, което бързо било съкратено просто до „сандвич“. Всъщност името на графа било Джон Монтагю (1718-1792), той бил четвърти граф на град Сандвич в Кент. Но често му викали просто граф Сандвич.
Торта, ефирна като балерината Павлова
Сладкото изкушение торта „Павлова“ също има интересна история. Десертът е кръстен на руската балерина Анна Павлова. Първо тортата си нямала специално име, но тъй като хората казвали, че е много ефирна и семпла, тя е точно като балерината.
Оригиналната рецепта е целувчени блатове с бита сметана и плодове. Има обаче много спорове къде точно се е появила тортата и кой я е сервирал за първи път. Новозеландците твърдят, че през 1926 г., когато балерината отсяда в хотел Уелингтън, главният готвач приготвя десерт в нейна чест и го прави ефирен като нея.
В Австралия пък казват, че когато през 1929 г. Анна Павлова посещава страната, е помолила главния готвач на един от хотелите да приготви нещо леко за десерт и така се ражда тортата.
Редактор