„От младини съм искал да влезем в ЕС. Но и на ум не ми е минавало, че Борис ще напусне и че Борисов ще остане, за да го ръководи.“
С този цитат от албанския премиер Еди Рама започва статията на „Файненшъл таймс“ за началото на българското европредседателство, публикувана в неделя. Авторът Алекс Барбър, който пише от София, разказва преди това, че коментарът на Рама бил предизвикан от снимка на Борис Джонсън и Бойко Борисов.
Статията е озаглавена „ЕС със загриженост посреща прегръдката на Борисов“, а снимката на българския премиер в началото е с текст „Бойко Борисов има слабост към пури, олигарси и популистка политика“.
С човек като Борисов начело България няма защо да се притеснява, че председателството ѝ няма да бъде забелязано, казва с лека ирония авторът. Убийствата на бизнесмен и високопоставен данъчен служител в София не му помагат (реакцията му е „Подобни неща могат да се случат навсякъде“), нито участието на крайнодесни партии в коалиционното му правителство, казва Барбър.
Той припомня, че в следващите 6 месеца ще има много важни преговори за Брекзит, и обяснява, че в Брюксел смятат за актив – а не за пасив – специфичния „бранд Борисов“ на дясноцентристка политика и че лоялността на българския премиер („прагматичен съюзник, на когото може да се разчита“) частично е приглушила загрижеността в ЕС от корупцията и проблемите със свободата на медиите в България.
„То натрупа самочувствие и вече разбира много по-добре защо европейските политики имат значение и как директно се пренася случващото се в Европа с това да си успешен в България“, обяснява пред „Файненшъл таймс“ Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика в София.

Редактор