Над 1000 са вече протестиращите от цялата страна, събрали се пред Съдебната палата в Пловдив, където се гледа делото за Куршум джамия, предаде Радио „Фокус”-Пловдив.
Кордон от жандармерията е застанал пред входа на съда, с лице към тях протестиращите държат плакати с надписи и пеят възрожденски песни.
Деца от народно читалище „Христо Ботев”-Калофер изсвириха Калоферска сюита в подкрепа на протеста.
АЛАРМА ще припомни,че Окръжният съд уважи иска на Главно мюфтийство и на първа инстанция присъди историческия паметник да бъде върнат на мюфтийството. Интересите на Община Карлово в момента са защитавани от трима адвокати, като в екипа им ще има и техни колеги от областта.
Първи край съда тази сутрин пристигнаха кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на общинския съвет Стойо Карагенски, заедно с общински съветници. За по-голяма сигурност съдът ще се пази от охранителна полиция и жандармеристи. Има заповед на пловдивския кмет Иван Тотев за спиране на движението от 9.30 часа до свършване на протеста.
В 9 часа пред турското консулство в Пловдив бе областното ръководство на ВМРО. То прочете декларация до Външно министерство, в която иска да оттегли доверието си от консула Шенер Джебеджи и да призове Турция да си го прибере. Той бил само един паспортен служител и нямал право да се меси във вътрешните ни работи, се казва в декларацията. Дипломатът отнася критика, тъй като изпрати ултимативното писмо, преди дни до община Карлово.
Турското консулство е обградено с полиция. ВМРО са приготвили картината „На нож“, на художника Вешин, която е със сюжети от Балканската война. Нея и декларацията ръководството на ВМРО се опитаха да връчат на турското консулство, но не успяха. Декларацията ще бъде изпратена на държавните ни мъже.
Напрежението около сградата на съда расте от пристигналите от цялата страна членове на футболните агитки.

Редактор






















